חיפוש

ההקשר בין תאורת חוץ בלילה וזיהום אויר לסיכון לשבץ מוחי

שבץ מוחי, גורם מוביל לנכות ומוות בעולם, מוביל לפגיעה משמעותית באנשים ומטיל עומס משמעותי על מערכות הבריאות. זיהוי גורמי סיכון הניתנים לשינוי הוא חיוני למניעת שבץ מוחי. בעוד שגורמי אורח חיים זוכים להכרה רחבה, עדויות מתעוררות מצביעות על כך שגורמים סביבתיים, כגון תאורת חוץ בלילה וזיהום אוויר, עשויים גם הם לשחק תפקיד בסיכון לשבץ מוחי.

שבץ מוחי, גורם מוביל לנכות ומוות בעולם, מוביל לפגיעה משמעותית באנשים ומטיל עומס משמעותי על מערכות הבריאות. זיהוי גורמי סיכון הניתנים לשינוי הוא חיוני למניעת שבץ מוחי. בעוד שגורמי אורח חיים זוכים להכרה רחבה, עדויות מתעוררות מצביעות על כך שגורמים סביבתיים, כגון תאורת חוץ בלילה  וזיהום אוויר, עשויים גם הם לשחק תפקיד בסיכון לשבץ מוחי. מחקר שנערך לאחרונה בסין ופורסם במגזין הרפואי Stroke ביקש להתעמק בקשר המסקרן הזה, ולשפוך אור על ההשפעה הפוטנציאלית של תאורת חוץ בלילה וזיהום אוויר על הסיכון למחלות כלי דם של המוח, כולל שבץ איסכמי ושבץ דימומי.

תאורת לילה חיצונית:

תאורת חוץ בלילה, הנובעת בעיקר ממקורות אור מלאכותיים, הפכה לנפוצה בכל מקום בחברה המודרנית. המחקר המתואר מדגיש את ההשלכות הבריאותיות הפוטנציאליות של חשיפה מוגזמת לתאורת חוץ  בלילה, אשר משבשת את המקצבים של השעון הביולוגי ועלולה להוביל לתוצאות בריאותיות שליליות. המחקר מצא קשר חיובי בין תאורת חוץ בלילה לסיכון למחלות כלי דם של המוח, מה שמרמז על כך שאנשים המתגוררים באזורים עם רמות גבוהות יותר של מקורות אור חיצוניים בלילה עשויים לעמוד בפני סיכון מוגבר לשבץ מוחי. יש לציין שההשפעות המזיקות של תאורת חוץ בלילה על הסיכון לשבץ נמשכו גם לאחר שבוצעה התאמה למשתנים שונים.

החוקרים ניתחו נתונים של למעלה מ-10,000 משתתפים, עקבו אחר החשיפה שלהם לרשת תאורת חוץ בלילה באמצעות תמונות לוויין והעריכו את הסיכון שלהם לשבץ במשך מספר שנים. הם מצאו שלאנשים שחיים באזורים עם רמות גבוהות יותר של מקורות אור חיצוניים היה סיכון מוגבר משמעותית למחלות כלי דם של המוח בהשוואה לאלה עם רמות חשיפה נמוכות יותר. הקשר הזה נשאר חזק גם לאחר שליטה בגורמים כמו גיל, מין, מצב סוציו-אקונומי והרגלי חיים.

זיהום אוויר:

זיהום אוויר, שהוא בעייה סביבתית רווחת נוספת, נקשר זה מכבר לבעיות בריאותיות של הלב וכלי הדם. המחקר המתואר מדגיש את הקשר בין זיהום אוויר וסיכון למחלות כלי דם של המוח, במיוחד תוך שימת דגש על תפקידם של חלקיקים מזהמים באוויר ושל חנקן דו חמצני. רמות גבוהות של חומר חלקיקי באוויר, במיוחד חלקיקים עם קטרים אווירודינמיים קטנים יותר, היו קשורות לסיכון מוגבר למחלות כלי דם של המוח, נתון שנצפה גם במחקרים קודמים. באופן דומה, ריכוזים גבוהים יותר של חנקן דו חמצני נקשרו לסיכון מוגבר למחלות כלי דם של המוח, מה שמדגיש את ההשפעה רבת הערוצים של זיהום האוויר על בריאות הלב וכלי הדם.

המחקר השתמש בנתונים מתקדמים של ניטור איכות אוויר כדי להעריך את חשיפת המשתתפים למזהמי אוויר שונים, כולל חומר חלקיקי באוויר וחנקן דו חמצני. בדומה למה שנמצא במחקרים קודמים, רמות גבוהות יותר של מזהמים אלו היו קשורות לסיכון מוגבר למחלות כלי דם של המוח, דבר המצביע על החשיבות של טיפול בזיהום אוויר לצורך שמירה על בריאות הציבור.

יחסי הגומלין בין תאורת חוץ בלילה וזיהום האוויר:

מעניין לציין שהמחקר בחן את יחסי הגומלין הפוטנציאליים בין חשיפה לתאורת חוץ בלילה וזיהום אוויר. בעוד ששני הגורמים תרמו באופן עצמאי לסיכון של מחלות כלי דם של המוח, לא נצפתה אינטראקציה משמעותית בין חשיפה לאור חיצוני בלילה חיצוני וזיהום אוויר. הדבר מצביע על כך שההשפעות המזיקות של חשיפה לתאורת חוץ בלילה וזיהום אוויר על הסיכון לשבץ עלולות לפעול באופן עצמאי ולא סינרגיסטי (כלומר סך ההשפעות של שניהם שווה לסכום של ההשפעה של כל אחד מהם בנפרד ואינו עולה על סך זה).

למרות היעדר אינטראקציה בין חשיפה לתאורת חוץ בלילה וזיהום אוויר, ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של התייחסות לשני הגורמים הסביבתיים כדי להפחית את הסיכון לשבץ ביעילות. על ידי יישום אמצעים להפחתת החשיפה לרשת תאורת חוץ לילית ולהפחתת זיהום אוויר, קובעי מדיניות ומתכננים עירוניים יכולים לסייע בהגנה על בריאות הציבור ולהפחית את הנטל של שבץ מוחי על קהילות.

סיכום:

לסיכום, מחקר עוקבה זה מספק תובנות חשובות לגבי הקשר המורכב בין גורמים סביבתיים וסיכון לשבץ מוחי. הממצאים מדגישים את החשיבות של הפחתת רשת תאורת חוץ בלילה והפחתת זיהום האוויר כדי להוריד את הנטל של מחלות כלי דם של המוח. על ידי העלאת המודעות לגורמי הסיכון הניתנים לשינוי, קובעי מדיניות ואנשי מקצוע בתחום הבריאות יכולים לפעול ליישום התערבויות ממוקדות לקידום בריאות הלב וכלי הדם ולהפחתת שכיחות שבץ מוחי.

כיוונים עתידיים:

למרות שמחקר זה מציע תובנות חשובות, יש צורך במחקר נוסף כדי להבהיר את המנגנונים הבסיסיים המקשרים בין תאורת חוץ בלילה, זיהום אוויר וסיכון לשבץ מוחי. מחקרים אורכיים עם מדגמי אוכלוסיה גדולים יותר ואוכלוסיות מגוונות יכולים לסייע לאמת ממצאים אלה ולחשוף היבטים נוספים בקשר בין גורמים סביבתיים ובריאות הלב, המוח, וכלי הדם. בנוסף, התערבויות שמטרתן הפחתת חשיפה לתאורת לילה חיצונית והפחתת זיהום אוויר עשויות להיות אמצעי מבטיח במניעת שבץ מוחי ושיפור תוצאות בריאות הציבור.

באמצעות מחקר מתמשך ואמצעים יזומים, אנו יכולים לשאוף ליצור סביבות בריאות יותר ולהפחית את שכיחות השבץ, ובסופו של דבר לשפר את רווחתם של אנשים וקהילות כאחד.

 

מקורות

 

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STROKEAHA.123.044904

 

שתפו מאמר זה:

Picture of ד״ר דלית דרימן מדינה

ד״ר דלית דרימן מדינה

מומחית ברפואת המשפחה רפואה אינטגרטיבית ופונקציונלית
טיפול אישי ומבוסס מדעית לסובלים ממחלות כרוניות

אודות