חיפוש

כורכום: טיפול טבעי מבטיח לאוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס היא מחלה נפוצה הפוגעת במיליונים ברחבי העולם ומאופיינת באובדן מתקדם של צפיפות העצם ופגיעה במיקרו-ארכיטקטורה של העצם, מה שמגביר את הסיכון לשברים. עם החיפוש אחר טיפולים יעילים ובטוחים למחלה,, כורכומין, תרכובת שנמצאת בתבלין הכורכום, התגלה כמועמד מבטיח.

אוסטאופורוזיס היא מחלה נפוצה הפוגעת במיליונים ברחבי העולם ומאופיינת באובדן מתקדם של צפיפות העצם ופגיעה במיקרו-ארכיטקטורה של העצם, מה שמגביר את הסיכון לשברים. מחלה זו פוגעת בעיקר בקשישים ונשים לאחר גיל המעבר עקב גורמים כמו הזדקנות, מחסור באסטרוגן ופעילות גופנית מופחתת. הטיפולים הנוכחיים, כולל תרופות כמו טיפול חלופי באסטרוגן ותרופות מסוג ביספוספונטים, מגיעים לרוב עם עלויות גבוהות ותופעות לוואי אפשריות, מה שמניע את החיפוש אחר אפשרויות טיפוליות חדשות.

עם החיפוש אחר טיפולים יעילים ובטוחים, כורכומין, תרכובת שנמצאת בתבלין הכורכום, התגלה כמועמד מבטיח. מחקרים עדכניים, ובמיוחד סקירה מקיפה שפורסמה ב-Frontiers in Pharmacology בספטמבר 2023, מדגישים את הפוטנציאל של כורכומין במניעה ובטיפול בצורות שונות של אוסטאופורוזיס, כולל אוסטאופורוזיס לאחר גיל המעבר, אוסטאופורוזיס בעקבות שימוש בסטרואידים, אוסטאופורוזיס בעקבות סוכרת ואוסטאופורוזיס בעקבות חוסר תנועה.

 

כורכומין ומקורותיו

כורכומין הוא תרכובת פוליפנולית טבעית המופקת משורש הכורכום הידוע בכינויו "תבלין הזהב". בשימוש ברפואה הטבעית, הכורכומין מהווה את המרכיב הפעיל ביותר של הכורכום, ויש לו תכונות נוגדות חמצון, ונוגדות דלקת. למרות היתרונות שלו, השימוש  בכורכומין כתוסף פעיל ביולוגית בגוף מוגבל בשל המסיסות והזמינות הביולוגית הירודים שלו. עם זאת, ההתקדמות בננוטכנולוגיה משפרת את המגבלות הללו, ומשפרת את יעילות הכורכומין.

 

 

תפקידו של כורכומין בבריאות העצם

כורכומין הראה תוצאות מבטיחות בשמירה על בריאות העצם ומניעת אוסטאופורוזיס. מנגנון הפעולה בו הוא עובד הוא ע״י וויסות תהליך השיפוץ של העצם, שהינו תהליך שבו רקמת עצם ישנה מוחלפת ברקמת עצם חדשה, תוך שמירה על האיזון החיוני לעצמות בריאות.כאשר יש הפרעה באיזון זה מתפתח אוסטאופורוזיס.

 

השפעות על אוסטאובלסטים (תאים יוצרי עצם)

האוסטאובלסטים הינם התאים אחראים על יצירת העצם. הכורכומין מעודד את השגשוג של התאים הללו, וכמו כן הוא מעודד  את ההתבטאות  של גנים מרכזיים האחראים על תהליך יצירת העצם. הכורכומין  גם מפחית מוות תאי (הנקרא אפופטוזיס) של האוסטאובלסטים  הנגרם על ידי נזק חמצוני, ומהווה גורם משמעותי בהתפתחות של אוסטאופורוזיס. על ידי הפעלת מסלולי איתות שונים בתאים, הכורכומין מסייע בתהליך ההבשלה  וההישרדות של האוסטאובלסטים.

 

השפעות על אוסטאוקלסטים (תאים מפרקי עצם)

האוסטאוקלסטים מעורבים בפירוק העצם. הכורכומין מעכב היווצרות ופעילות של אוסטאוקלסטים, ובכך מונע פירוק עצם מוגזם. הוא מווסת מסלולי איתות מרכזיים בתאים המעורבים בהיווצרות האוסטאוקלסטים, מפחית את הפעילות של גנים של התאים האוסטאוקלסטים האחראים על פירוק העצם, ומפחית גורמים דלקתיים המחמירים את הפגיעה בעצם. פעולה כפולה זו של קידום פעילות האוסטאובלסטים ועיכוב פעילות האוסטאוקלסטים מציבה את הכורכומין כבעל פוטנציאל טיפולי נגד אוסטאופורוזיס.

 

 

כורכומין ואוסטאופורוזיס לאחר גיל המעבר

אוסטאופורוזיס לאחר גיל המעבר הוא מצב שכיח הנובע ממחסור באסטרוגן. מספר מחקרים הראו שמינונים גבוהים של כורכומין יכולים לשפר משמעותית את בריאות העצם במודלים של בעלי חיים. לדוגמה, מחקר על חולדות שעברו הסרת שחלות כדי לחקות מצב של לאחר גיל המעבר, הראה שמינוני כורכומין של 10 או 50 מ"ג/ק"ג ליום עד 8 שבועות שיפרו את צפיפות העצם של עמוד השדרה ושיפרו את חוזק העצם. יש לציין כי שילוב של כורכומין עם טיפולים קונבנציונליים כמו  התרופה אלנדרונט (פוסלן) הראה תוצאות מעולות שהיו טובות משל כל אחד מהטיפולים הללו בנפרד.

היעילות של כורכומין הושוותה גם ליעילות של טיפול באסטרוגן. מחקר על חולדות שעברו הסרה של השחלות הצביע על כך שהכורכומין לא רק שעצר את אובדן העצם עקב המחסור באסטרוגן אלא גם היה בעל תוצאות טיפול טובות יותר מכמה טיפולים מבוססי אסטרוגן. ההשפעות המגנות של כורכומין נקשרו ליכולתו לווסת את המסלולים המעורבים בפירוק העצם וביצירת העצם.

 

כורכומין ואוסטאופורוזיס הנגרמת ע״י סטרואידים

אוסטאופורוזיס הנגרמת על ידי סטרואידים נובעת מטיפול ממושך בסטרואידים, שעלול להוביל לירידה ביצירת עצם ולעלייה בשבריריות העצם. כורכומין הראה פוטנציאל בהפחתת השפעות אלו על ידי עידוד ההישרדות והתפקוד של  אוסטאובלסטים שהם התאים בוני העצם. במודל חולדות של אוסטאופורוזיס בעקבות סטרואידים, תוספת כורכומין שיפרה את צפיפות עצם הירך  ואת המבנה שלה, והפחיתה את התמותה של התאים האוסטאובלסטים על ידי השפעה על  מסלולי מפתח בתאים אלה.

מעבר לכך, כורכומין עשוי להשפיע על התבטאות של גנים, אשר ממלאים תפקיד מכריע בבריאות העצם. הממצאים הללו מעידים על כך שהכורכומין יכול להוות גישה טיפולית מבטיחה עבור האוסטאופורוזיס המתפתח בעקבות שימוש ממושך בסטרואידים.

 

כורכומין ואוסטאופורוזיס סוכרתי

אוסטאופורוזיס סוכרתי  היא צורה משנית נוספת של אוסטאופורוזיס, שבה רמות גבוהות של סוכר בדם מובילות לאובדן צפיפות עצם ולאיכות עצם ירודה. כורכומין הוכיח השפעות מגנות על העצם גם בהקשר זה. מחקרים מצביעים על כך שכורכומין יכול לקדם את ההתמיינות והתפקוד של תאי מח העצם  במצבי סוכרת, ובכך לשפר את בניית העצם ואת צפיפותה.

במודלים של סוכרת, הוכח כי כורכומין מעכב מסלולים המובילים לפירוק עצם ומשפר את אלו המקדמים יצירת עצם. באופן ספציפי, הכורכומין יכול לדכא את הפעילות של אוסטאוקלסטים (התאים מפרקי העצם) ולשפר את ההתמיינות של תאי מח העצם לתאים בוני עצם  על ידי דיכוי  של מסלולים דלקתיים בתאים.

כורכומין ואוסטאופורוזיס מחוסר שימוש

אוסטאופורוזיס מחוסר שימוש מתרחש עקב חוסר פעילות ממושך או העדר חשיפה לכוח הכבידה, מה שמוביל לאובדן עצם. מחקרים המשתמשים בחולדות מעבדה בהן מדמים מצבים של חוסר תנועה הראו שכורכומין יכול להפחית נזק חמצוני ולמנוע אובדן עצם. טיפול בכורכומין עודד יצירה של תאים בוני עצם ועיכב יצירה של  תאים אוסטאוקלסטים (מפרקי עצם), דבר המדגיש את הפוטנציאל שלו במניעת אובדן עצם עקב חוסר שימוש.

 

ניסויים קליניים ומבט אל העתיד

למרות שהממצאים במחקרים הללו הם מבטיחים, מדובר בניסויים בחיות מעבדה ולכן ניסויים קליניים בבני אדם חיוניים כדי לאשר את יעילות הכורכומין. ניסויים קליניים ראשוניים הראו כי תוספת כורכומין משפרת את צפיפות העצם ומפחיתה את  ממצאי בדיקות המעבדה המעידים על פירוק  עצם בנשים לאחר גיל המעבר ובמטופלים אחרים עם צפיפות עצם נמוכה. עם זאת, הזמינות הביולוגית הירודה של הכורכומין נותרה אתגר. גישות חדשניות, כגון שימוש בננוטכנולוגיה, נחקרות כדי לשפר את היציבות והספיגה של תכשירים המיוצרים מכורכומין.

סיכום

כורכומין מציע גישה רב-מערכתית למלחמה באוסטיאופורוזיס, הפועלת דרך מסלולים מולקולריים שונים כדי לשפר את יצירת העצם ולהפחית את פירוק העצם. בעוד שדרוש מחקר נוסף כדי להבין במלואם את מנגנוני הפעולה שלו ולייעל את הזמינות הביולוגית ​​שלו, הכורכומין הינו תרופה טבעית מבטיחה לאוסטאופורוזיס, המציעה אלטרנטיבה פוטנציאלית לטיפולים המקובלים כיום עם פחות תופעות לוואי.

עבור אלה המעוניינים בטיפולים טבעיים ומשלימים, המחקרים המראים על הפוטנציאל של הכורכומין בבריאות העצם בהחלט נראים מבטיחים. עם מחקר נוסף ואימות קליני, כורכומין יוכל להפוך לשחקן מפתח במאבק באוסטאופורוזיס.

מה המשמעות המעשית עבורכם

בעוד כורכומין אכן נראה ככלי מבטיח לתמיכה בבריאות השלד, הרי שהוא יפעל בצורה הטובה ביותר בהקשר של תזונה בריאה ועתירת רכיבים תזונתיים ואורח חיים בריא. אז מה מומלץ לעשות כדי לשמור על בריאות העצם שלכם:

  • הקפידו על תזונה בריאה המורכבת ממזונות טבעיים ולא מעובדים, העשירים בחומרים מזינים בוני עצם כמו סידן, מגנזיום, ויטמין D וויטמין K
  • עסקו בפעילות גופנית סדירה נושאת משקל כדי לעורר יצירת עצם ולשפר את כוח השרירים ושיווי המשקל. שאפו לפעילות גופנית של לפחות 150 דקות בשבוע.
  • דאגו לרמות אופטימליות של ויטמין D על ידי חשיפה לאור השמש ונטילת תוסף  של ויטמין D לפי הצורך.
  • שקלו לקחת תוסף של כורכומין זמין ביולוגית, בייחוד אם אתם בסיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס או אובחנתם כסובלים מאוסטאופורוזיס. מינון של 500 מ"ג ליום הוכח כבטוח ויעיל.
  • הפחיתו את מצבי הדלקת הכרונית בגוף על ידי מספיק שעות שינה, ניהול נכון של מצבי מתח (סטרס)   וטיפול במצבים בריאותיים שונים כמו סוכרת.

 

 

מקורות

https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2023.1249418/full

 

 

שתפו מאמר זה:

Picture of ד״ר דלית דרימן מדינה

ד״ר דלית דרימן מדינה

מומחית ברפואת המשפחה רפואה אינטגרטיבית ופונקציונלית
טיפול אישי ומבוסס מדעית לסובלים ממחלות כרוניות

אודות