חיפוש

מהו הורמזיס וכיצד נרתום אותו לשיפור הבריאות שלנו?

המונח הורמזיס, מאפשר גישה ייחודית לשיפור הבריאות הכללית באמצעות השימוש בגורמי לחץ מבוקרים. ההשפעות המיטיבות של ההורמזיס כוללות מגוון דברים החל משיפור יכולת העמידות של התאים והבריאות המטבולית ועד שיפור בתפקוד מערכת החיסון והגנה על מערכת העצבים. ע״י כך שתכללו באורח החיים שלכם מרכיבים הורמטיים כמו פעילות גופנית, צום לסירוגין, וחשיפה לחום ולקור, תוכלו לשפר את עמידות הגוף שלכם ואת בריאותכם הכללית.

בחיפוש אחר דרכים להשגת בריאות מיטבית, המושג הורמזיס זכה לתשומת לב מרובה בשנים האחרונות. המושג הורמזיס מתייחס להשפעות המיטיבות הנובעות מחשיפה ללחץ (סטרס) ברמה נמוכה, או לחשיפה לרמות נמוכות של חומרים שיש להם פוטנציאל להזיק במינונים גבוהים יותר. החשיפות הללו מובילות לשיפור יכולת העמידות, יכולת ההסתגלות, והבריאות הכללית.

מהו הורמזיס?

המונח הורמזיס מבוסס על העיקרון שגורמי לחץ (סטרס) קלים, כאשר הם מופעלים בצורה מבוקרת, יכולים לעורר את מנגנוני ההסתגלות של הגוף, ולהוביל לשיפור בתפקוד תאי הגוף, לשיקום רקמות הגוף, ולעליה בתוחלת החיים. גורמי הלחץ הללו יכולים לכלול פעילות גופנית, הגבלות תזונתיות, חשיפה לקור, חשיפה לחום, צום לסירוגין, וחומרים כימיים המצויים במזונות וצמחים מסויימים.

היתרונות הבריאותיים של הורמזיס:

  1. הגברת יכולת העמידות של תאי הגוף : חשיפה לגורמי לחץ קלים, מובילה להפעלה של שורה של תגובות בתאי הגוף כמו הפעלה של חלבונים מסוימים, והפעלה של מנגנוני הגנה כנגד חמצון, אשר עוזרים לתאים להתגונן מנזק עתידי. התהליך הזה יכול להוביל לשיפור העמידות כנגד מחלות כרוניות שונות כמו מחלות לב, מחלות עצבים ניווניות (כמו אלצהיימר), וסרטן.
  2. שיפור בבריאות המטבולית: ההורמזיס יכול להשפיע לטובה על מסלולים מטבוליים, כגון הבקרה על רמות הסוכר בדם, הרגישות לאינסולין, ותפקוד המיטוכונדריה (שהיא האחראית על ייצור האנרגיה בתאי הגוף). כאשר אנחנו מאתגרים את המערכות המטבוליות בגופנו באמצעות לחצים מבוקרים כמו צום לסירוגין ופעילות גופנית, אנו יכולים להוביל לייצור ושימוש יעילים יותר באנרגיה, ולהפחית את הסיכון למחלות מטבוליות כגון השמנה וסוכרת מסוג
  3. שיפור התפקוד של מערכת החיסון: הלחצים ההורמטיים יכולים להפעיל את מערכת החיסון, ולהוביל לתגובה יעילה יותר כנגד זיהומים ולשיפור יכולת הבקרה של מערכת החיסון כנגד תאים סרטניים. פעילות גופנית בעצימות בינונית, חשיפה לקור, ומרכיבים תזונתיים כמו פוליפנולים ממקור צמחי (חומרים הקיימים בירקות צבעוניים כמו סלק, כרוב אדום, וגזר), הראו כולם שיש להם יכולת להשפיע לטובה על תפקוד מערכת החיסון.
  4. הגנה על מערכת העצבים: ההורמזיס יכול לשפר את בריאות המוח ולהגן מהירידה ביכולת המוחית הקשורה לגיל, ומפני מחלות עצבים ניווניות. ביצוע סדיר של אתגרים מוחיים, פעילות גופנית, וגורמים תזונתיים כמו חומצות שומן מסוג אומגה 3 וכורכום נמצאו קשורים לשיפור ביכולת הקוגניטיבית, ובאיזון מצב הרוח.

 

כיצד נוכל להפעיל את תהליך ההורמזיס ולשפר את בריאותנו?

  1. פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה, כולל פעילות אירובית ופעילות כנגד התנגדות, יכולה להוביל לתגובות הורמטיות בגוף. התחילו בפעילות גופנית בעצימות בינונית ועלו בהדרגה בעצימות הפעילות הגופנית על מנת להימנע מפציעות ומאימון יתר.
  2. צום לסירוגין: הגבלת חלון הזמן בו אתם אוכלים ,(למשל צום של 16:8 בו אתם אוכלים רק בחלון זמן של 8 שעות), או אפילו צום ממושך יותר אחת לכמה זמן ,יכולים להוביל להגברת העמידות של תאי הגוף ולגמישות מטבולית. יש להתייעץ עם הרופא שלכם לפני שאתם מתחילים בכל תוכנית של צום.
  3. חשיפה לחום ולקור: חשיפה קצרה למקלחות קרות, לאמבטיות קרח, או לסאונה יכולה להפעיל חלבונים הנקראים חלבוני עקת חום (heat shock proteins), לשפר את זרימת הדם, ולהגביר את עמידות הגוף. יש להתחיל בחשיפה קצרה ולהעלות את משך החשיפה והעוצמה בצורה הדרגתית.
  4. מזונות העשירים בחומרים פיטוכימיים: הכניסו לתפריט שלכם מגוון של מזונות ממקור צמחי, כמו ירקות ופירות צבעוניים, עשבי תיבול, תבלינים שונים, ותה מסוגים שונים. המזונות הללו מכילים חומרים פיטוכימיים שיש להם השפעה הורמטית על הגוף.

 

לסיכום:

המונח הורמזיס, מאפשר גישה ייחודית לשיפור הבריאות הכללית באמצעות השימוש בגורמי לחץ מבוקרים. ההשפעות המיטיבות של ההורמזיס כוללות מגוון דברים החל משיפור יכולת העמידות של התאים והבריאות המטבולית ועד שיפור בתפקוד מערכת החיסון והגנה על מערכת העצבים. ע״י כך שתכללו באורח החיים שלכם מרכיבים הורמטיים כמו פעילות גופנית, צום לסירוגין, וחשיפה לחום ולקור, תוכלו לשפר את עמידות הגוף שלכם ואת בריאותכם הכללית.

 

שתפו מאמר זה:

Picture of ד״ר דלית דרימן מדינה

ד״ר דלית דרימן מדינה

מומחית ברפואת המשפחה רפואה אינטגרטיבית ופונקציונלית
טיפול אישי ומבוסס מדעית לסובלים ממחלות כרוניות

אודות