חיפוש

תסמונת המעי המעי הרגיז (מעי רגיש, IBS)- חמישה דברים שהרופא שלכם לא חשב עליהם

האם אתם סובלים מגזים, נפיחות בבטן, כאבי בטן, עצירות,או שלשול? עד 20% מהאוכלוסיה סובלים מתסמונת המעי הרגיז. תסמונת זו פוגעת באיכות החיים, אך בד״כ הטיפול המקובל מכוון לדיכוי הסימפטומים במקום לחפש את הסיבות שגורמות לה. בכתבה נדבר על 5 גורמים אפשריים לתסמונת המעי הרגיז שיתכן ולא ביררו אצלכם.

תסמונת המעי הרגיז אינה צריכה להיות מחלה לכל החיים. ניתן לערוך בירור לגבי 5 הגורמים שנתאר בהמשך, ולטפל במעי כך שהוא יחלים.

כיצד מאבחנים את תסמונת המעי הרגיז?
זוהי מחלת המעי השכיחה ביותר, ויחד עם זאת היא אינה מובנת היטב על ידי הרופאים. הסימפטומים של תסמונת המעי הרגיז כוללים: גזים, נפיחות בבטן, עצירות, שלשול, או שילוב של עצירות ושלשול. קיימת פגיעה באיכות החיים של המטופלים ויש להם פי 2 יותר ימי מחלה מלאוכלוסייה הכללית. האבחנה של תסמונת המעי הרגיז נעשית לאחר שנשללו סיבות אחרות כמו מחלת מעי דלקתית, או רפלוקס, והאבחנה היא על סמך הסימפטומים של המטופל.

התרופות המשמשות לטיפול בתסמונת המעי הרגיז נועדו להפחית את הסימפטומים אך אינן מטפלות בגורמים לתסמונת. התרופות המשמשות לטיפול בתסמונת כוללות בין היתר תרופות נוגדות שלשול (כמו סטופיט, ואימודיום), תרופות משלשלות, ותרופות נוגדות עוויתות (כמו קולוטל). אבל רבים מאלה שנוטלים את התרופות הללו מדווחים על חוסר שביעות רצון מהטיפול, על הקלה מועטה בלבד במצבם, ולרבות מהתרופות ישנן תופעות לוואי לא נעימות משל עצמן.

כדי לטפל כמו שצריך בתסמונת המעי הרגיז יש לחקור לעומק מה הגורמים לתסמונת. בכתבה זו נפרט 5 סיבות אפשריות לתסמונת המעי הרגיז שקרוב לוודאי שלא חשבתם עליהם- אבל כדאי לברר אותן.

 

1. חוסר איזון של המיקרוביום במעי (דיסביוזיס).תסמונת המעי הרגיז נמצאה קשורה ישירות לחוסר איזון בחיידקי המעי. במרבית הסובלים מתסמונת המעי הרגיז מוצאים בבדיקות הצואה חוסר איזון של חיידקי המעי. בנוסף, מוצאים אצלם ירידה בכמות החיידקים ה״טובים״ כמו לקטובצילי וביפידובקטריה, ועליה בחיידקים לא רצויים כמו אי קולי וקלוסטרידיה. נמצא ששימוש בפרה-ביוטיקה (מזון לחיידקי המעי) ובפרוביוטיקה הוביל לשיפור במצבם של הסובלים מתסמונת המעי הרגיז, דבר המחזק את העובדה שלחיידקי המעי ישנו תפקיד בתסמונת המעי הרגיז. עוד דרך לתקן את חוסר איזון החיידקים במעי הינה דיאטת פוד מאפ (low-FODMAP diet), שבה נמנעים ממזונות שמכילים פחמימות מסויימות שמהוות מזון לחיידקי המעי. שיטה זו יכולה להביא לאיזון בין החיידקים המועילים למזיקים, ולהקל על הסימפטומים.

2. שגשוג יתר של חיידקי המעי הדק (SIBO). זהו מצב שבו יש כמות מוגברת של חיידקים במעי הדק. בהשוואה למעי הגס, במעי הדק יש כמות חיידקים נמוכה בהרבה. כמות מוגברת של חיידקים במעי הדק יכולה להפריע לעיכול ולספיגת החומרים המזינים. יתכן ו-SIBO קיים בעד 80% מהסובלים מתסמונת המעי הרגיז, אך האחוזים משתנים בין המחקרים השונים, וההסבר לחוסר האחידות בממצאים הוא האיבחון הלא אחיד של תסמונת המעי הרגיז , וכן חוסר אחידות באיבחון של SIBO. האנטיביוטיקה המשמשת לטיפול ב-SIBO, כמו ריפקסימין (לורמיקס), יכולה להקל על תסמיני תסמונת המעי הרגיז, מה שתומך בכך ש-SIBO יכול להיות הסיבה לחלק ממקרי תסמונת המעי הרגיז.

3. חדירות יתר של המעי (מעי דליף). המעי מצופה בשכבה בודדת של תאים שנועדו למנוע מחיידקים ודברים לא רצויים לחדור לזרם הדם. אם המחסום בין התאים הופך לחדיר,חלבונים לא מעוכלים וחומרים רעילים יכולים לחדור דרך מחסום המעי, לעורר תגובה של מערכת החיסון, ולהוביל לתהליך דלקתי. מעי דליף שמלווה בהפעלת המערכת החיסונית נמצא ב-15-20% מהסובלים מתסמונת המעי הרגיז. יש מספר תכשירים צמחיים שיכולים לעזור בשיקום מחסום המעי (כמו מרשמלו, קמומיל, קוורצטין) אך מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני נטילתם. גם תוספת של פרוביוטיקה יכולה לעזור בשיקום מחסום המעי.

4. זיהומים של המעי.זיהומים של המעי הם גורם פחות ידוע לתסמונת המעי הרגיז. מחקרים רבים מצאו קשר בין אירוע בודד של זיהום חיידקי של מערכת העיכול לבין התפתחות בהמשך של תסמונת המעי הרגיז. נמצא גם קשר בין טפילים במעי ובין תסמונת המעי הרגיז אולם לא הוכח שהם הגורם לתסמונת המעי הרגיז. החיים המודרניים, הכוללים שילוב של הדיאטה המערבית ורמות גבוהות של לחץ תורמים לירידה ביכולת המעי להתמודד עם זיהומים. בנוסף, שימוש בתרופות נוגדות חומצה (כמו אומפרזול) גורם לירידה בחומציות הקיבה ולכך שחיידקים מזיקים לא יושמדו בקיבה ויוכלו להגיע למעי.

5. רגישות לגלוטן שאינה צליאק ורגישויות אחרות למזון. בעבר לעגו למושג של רגישות לגלוטן שאינה צליאק, אך כיום מכירים בכך שזה אכן קיים .רבים מהסימפטומים של רגישות לגלוטן שאינה צליאק כמו גזים, נפיחות בבטן, כאבי בטן, ושינויים בצואה הם אותם הסימפטומים כמו של תסמונת המעי הרגיז. סימפטומים נוספים שאופייניים לרגישות לגלוטן שאינה צליאק הם ערפול מוחי ועייפות המופיעים לאחר אכילת גלוטן. בסובלים מתסמונת המעי הרגיז רואים גם אי סבילות למזונות נוספים כמו: מוצרי חלב, ביצים, בוטנים, פירות ים, שמרים, וסויה. הדרך הזולה ביותר להחליט האם יש רגישות למזון, היא דיאטת האלימינציה. בדיאטה זו נמנעים מהמזון החשוד לתקופה מוגדרת מראש ואח״כ מחזירים את המזון החשוד ובודקים האם זה גורם להישנות הסימפטומים.

 

סיכום

תסמונת המעי הרגיז היא בעיה נפוצה שפוגעת מאד באיכות החיים של הסובלים ממנה. מרבית התרופות המקובלות המשמשות לטיפול, מדכאות סימפטומים, אינן פותרות את שורש הבעיה, וכרוכות בתופעות לוואי לא נעימות. מציאת הסיבה לתסמונת המעי הרגיז אינה תמיד קלה, אבל כאשר יורדים לעומק , חוקרים את שורש הבעיה, ומטפלים בכך, ניתן להשיג תוצאות ארוכות טווח ושיפור ניכר באיכות החיים.

שתפו מאמר זה:

Picture of ד״ר דלית דרימן מדינה

ד״ר דלית דרימן מדינה

מומחית ברפואת המשפחה רפואה אינטגרטיבית ופונקציונלית
טיפול אישי ומבוסס מדעית לסובלים ממחלות כרוניות

אודות